Bir Avuç Mazi- Fügen Ünal Şen


Fügen Ünal Şen
Everest Yayınları

"Gün batmak üzereydi. Küçük Olimpos Dağı'nın eteklerinde, nazlı gelin duvağı gibi asılı duran sis bulutu, günün cılız ışıklarından kaçıp yamaçlarda oyalanıyor, oradan da ovaya iniyordu; ağırdan. 
Uzakta, o yüzünü hiç göstermeyen puhu kuşunun kısık ve kesik ötüşü dağın gri kayalarında yankılandı. Hep sevdiği ses, iliklerine işledi bu defa. 'Ya hayra alamet değilse bu,' diye geçirdi içinden, korktu. 
Öyle çok korkar olmuştu ki son zamanlarda... Son zamanlarda, son zamanlardan korkar olmuştu." 
Bir Avuç Mazi, 1924'te Selanik'ten gemiyle Türkiye'ye gelen mübadil Fethi Bey ve ailesinin romanıdır. Bir Avuç Mazi, İstanbul'dan Selanik, Alasonya'ya gönderilen Türkiyeli Rum Bayan Mitra'nın romanıdır. Bir Avuç Mazi, bir mübadele romanıdır; ve elbette en çok da duyguların, özlemlerin ve hep canlı tutulan umutların romanı...


Bu kitap,internet siparişlerimden..Ve Ağustos ay'ının son kitabı..Neden bilmem her gördüğümde okumam gerek diye düşünmüştüm,nihayetinde almaya karar verdim ve keyifle okudum..Tabi ki içinde bulunulan durumlara çokda üzülerek..

Mübadele olayını gerçekten yaşayanların hissettikleri,yaşadıkları,katlanmak zorunda kaldıkları içimi acıttı..Anlatım dilini sevdim,içindeymişcesine kısa sürede okudum.Keşke sonrasıda konu edilse dedim hatta..Herkes kumalı desem çokda abartmış olmam aslında..Ben sevdim..İyiki okudum...

Bol kitap'lı günler..

Sevgiler..

2 yorum:

  1. Rahmetli anneannem mübadelede gelmiş Türkiye'ye. Hep ilgimi çekmiştir o dönem ve yaşananlar.Şimdi çok merak ettim bu kitabı, okuduğum kitap biter bitmez alıp okumak istedim:)))

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. eğer yaşanmış öyle bir hikayede varsa mutlaka en kısa zamanda okumalısınız bence..

      Sil

1 yorum 1 mutluluk :)