Harem'in Son Yüzyılı -Cevdet KırpıkCevdet Kırpık
Şubat 2012

Arka kapak'tan..

“Enver Paşa’nın eşi Emine Naciye Sultan, Enver Paşa’yı nasıl seçtiğini şu şekilde dile getirmektedir: “Fakat günün birinde Enver Bey’in beni, Sultan Reşat’tan istemesi üzerine annem odama geldi ve bana dedi ki: Kızım artık sen büyüdün. Seni Abdürrahim Efendi’den başka birkaç kişi daha istiyor. Bunların arasında hürriyet kahramanı Enver Bey de var. İşte hepsinin isimleri ve resimleri… Bak düşün ve karar ver.” 
Emine Naciye Sultan

19. yüzyıl, Osmanlı İmparatorluğu’nun hem ekonomik, hem de siyasi alanda çok zor günler geçirdiği bir dönemdi. Hanedan yaşam standartlarını korumak/idame ettirmek için mücevherlerini, değerli eşyalarını satmaya başlamış, padişahlar iktidarlarını elinde tutmak için türlü siyasi oyunların içine girmişti. Bütün bu gidişat, her kademesi birçok kural ve kaide ile yönetilen harem hayatını da tabii olarak oldukça fazla etkilemişti. Akademisyen-yazar Cevdet Kırpık, bütün bu süre zarfında padişahların, sultanların ve damatların hayatlarının nasıl değiştiğini birinci el kaynaklardan, dönemi yaşamış kişilerin hatıralarından faydalanarak hazırlamış; Haremin Son Yüzyılı’na dair şimdiye kadar yapılan çalışmalarda ele alınmayan birçok detayı gün yüzüne çıkarmış böylece bundan sonra yapılacak çalışmalara kaynaklık edecek bir eser ortaya koymuştur.
- Sarayın çiçekleri sultanlar nasıl yetiştiriliyordu?
- Sultanlara damatlar hangi usullerle ve nasıl seçiliyordu?
- Eşini kendi seçmek isteyen sultan kimdi?
- Kendisine evlenmesi için uygun görülen sultanı beğenmeyen damat adayı kimdi ve bu teklifi nasıl reddetti? 
- Sultanların nişan ve düğünleri nerelerde nasıl yapılıyordu?
- Sultan çeyizlerinde neler vardı?
- Hareme/padişaha damat olmanın avantaj ve dezavantajları nelerdi?
- Damatlar sultanları neden boşayamazdı?
- İhanetin bedeli neydi?

Bu kitabı okurken bütün bu sorunların cevabını bulacak, kendinizi haremin koridorlarında hissedeceksiniz... ''
Bu ara ilgi ile okuduğum tarih kitaplarından biride bu oldu.Tarihsever biri olarak geçmişte yaşananan olaylara dair detaylar edinmeyi seviyorum ve diyebilirimki bu kitap yeni ve birbirinden ilginç bir sürü bilgi kattı dimağ'ıma..

Kitap ilk önce ösnöz ve giriş bölümleri ile anlatmak istediklerini özetliyor.Sonrasında ise 7 bölüm ile Harem'in Son Yüzyılında yaşananları anlatıyor.İlk bölüm ''Damat Aranıyor'' 'da Sultan'lara eş olarak aranan damat'ta aranılan özellikler ve damat seçilme detayları,ikinci bölüm ''Nişan ve Nikah'' 'ta evliliğe dair ilk adımlar ve yapılan hazırlıklar,üçüncü bölüm ''Düğünler'' 'de düğünlere ve hazırlıklara dair detaylar,dördüncü bölüm ''Sultanlık'' 'ta Sultan olmanın gerekleri,Nasıl bir hayat yaşadıkları,aldıkları maaş'lar,çeyizleri vb konular,beşinci bölüm ''Damat Olmak'' 'ta damat olarak seçilmiş adayların evlilikte ve sonrasında yaşadıkları,rütbelerinin yükseltilmesi yada sürgüne gönderilemeleri gibi konular,altıncı bölüm ''Ayrılıklar'' 'da Sultan ve Damat'ların ayrılıklarına dair detaylar,yedinci bölüm ''Hanım Sultanlar ve Beyefendiler'' 'de Sultan'ların kız/erkek çocuklarının yaşadıkları hayatlar,faydalandıkları imkanlar vb.konular anlatılıyor.

Bu bir hikaye kitabı değil,bir araştırma kitabı..Ama bazen aralarda ilginç hikaye'lerde okuyorsunuz,özellikle çeyiz ve maaş'lara dair paylaşılan bilgiler çok detaylı,gerçekten kaynaklar ve hatırat'lar titizlikle incelenmiş,yine aynı titizliklede bizlere sunulmuş.

Edindiğim bilgiler sayesinde çokca sevdiğim bu kitabı,bu tarz detayları seviyorsanız mutlaka okumanızı öneririm.

Sevgiler..

4 yorum:

 1. Gülinciğim ne güzel anatmışsın kitabı,özendim baya baya.Haftasonu epeyce kitap almamış olsaydım hemen bunu alır okurdum ...Herhalde kitap almaya doyamayacağım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. o zaman not al derim canım..bende doyamayanlardanım :)

   Sil
 2. Bu alınacak kitap listesini napıcaz bilmiyorum :) o kadar çok oldularki.

  YanıtlaSil

1 yorum 1 mutluluk :)