Avni Paşa Anlatıyor - Osman Öndeş


Osman Öndeş
Timaş Yayınları
464 sayfa

Tanıtım metninden..

''Bu eser birilerine hoş veya nahoş görünmek için yazılmamıştır. Asıl hedefim ahlâka ve bizden sonra gelecek olan nesle hizmet olduğundan, gündeme getirirken ve yazarken, bu satırlara nakledilen her şahsiyetin gerçek kimliğiyle anlatılmasına ve bilhassa gerçeklere dayanarak kaydedilmesine dikkat edilmiştir.
Ahmed Avni Paşa

Osmanlı İmparatorluğu'nun en zor yılları, payitaht işgal altında, tahtta her fırsatta “Keşke padişah olmasaydım!” diyen Sultan Vahdeddin ve ölene kadar sultanı yalnız bırakmayan önce Bahriye Nazırı daha sonra siyaseti hiç sevmemesine rağmen başyaver olan gözüpek bir asker, Ahmed Avni Paşa. Bu kitap, imparatorluğun en zor zamanlarında Milli Mücadele'yi başlatması için Mustafa Kemal Atatürk’ü Anadolu'ya gönderen Sultan Vahdeddin’in ve bütün hazırlıkları yapan, Bandırma Vapuru’nu türlü imkansızlıklar içinde Paşa’nın emrine sunan ve en nihayetinde adı vatan haini olarak 150likler Listesi’ne son anda giren Ahmed Avni Paşa’nın gözüyle bir dönem tasviridir. 

Ahmed Avni Paşa, Sultan Vahdeddin’i hem saltanatı boyunca hem de San Remo’da sürgünde iken hiç yalnız bırakmamış, dikte ettiği her sözü yazmış ve bu defteri ölene dek yanından hiç ayırmamıştır. Kendisi vefat ettikten sonra torunlarına intikal eden ve özenle muhafaza edilen dede yadigârı bu defter, yazıldıktan 90 yıl sonra ilk defa okuyucularıyla buluşuyor.

Sultan Vahdeddin’in kayıp hatıratı nerededir?
Mustafa Kemal Paşa’yı, Anadolu’da milli hareketi başlatması için kim Samsun’a göndermiştir?
Mustafa Kemal Paşa’yı Samsun’a götüren Bandırma Vapuru’nu kim bulmuş ve emrine vermiştir.
Vatan Haini 150 kişi kimdi ve nasıl seçilmişlerdi?
Bu ve buna benzer birçok sorunun cevabı ilk defa Vahdeddin’in Sırdaşı Avni Paşa Anlatıyor kitabında..''
Tarihe dair detaylar hakkında fikir edinmeyi sevdiğimi bilmeyen kalmadı sanırım,biraz ders kitabı niteliğinde,bazen sıkıcı olsalarda-ki ders kitaplarında bulunmayan gerçek tarihi detayları ile anlatırlar bolca,böyle kitapları daha çok okumak gerek diye düşünüyorum.

Bu kitap,tanıtım metninden yazan birçok soruya ve hatta dahada fazlasında cevap oluyor..

Vahdeddin'in Baş Yaveri Avni Paşa'nın bulunduğu zaman içinde yazdığı hatıratlarının,özenle düzenlenmesi akabinde ortaya çıkan kitap, döneme dair birçok detayı ile o zamandaymışcasına sarmalıyor kişiyi..

Cumhuriyet'in ilanı öncesi ve sonrasında yaşananlar,Mustafa Kemal'in Samsun'a gönderilişinin nedenleri,ülkesinden sürgün edilen bir padişah'ın yaşadıkları,onun yaverinin hatıratına ek olarak yazdırdıkları,padişah'ın ölümü ile dağılan hayatlar..Vatan haini ilan edilen 150 kişi..

İlginç bir kitap,bir hatırat hatta..Okurken çokca şaşırdığım bölümler,detaylar oldu..

Fikir edindim,uzun uzun düşündüm..Ve böyle bir hatırat'ı okumaktan çok mutlu oldum..

Umarımki birgün böyle kitapların sadece ilgisini çekenlerin değil herkesin okuyacağı günler yakındır..

Tarih'ini bilmeyen bir millet var olamaz çünkü..

Bol kitap'lı günler..

Sevgiler..2 yorum:

 1. Ben tarih merakı sonradan gelişenlerdenim.Okuyacaklarım arasındaydı,yorumunuz aydınlatıcı oldu.
  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. rica ettim..begenrsınız umarım..

   Sil

1 yorum 1 mutluluk :)