Vahşi Şeyler- Dave EggersDave Eggers

Siren Yayınları

240 sayfaArka Kapak'tan..

Maurice Sendak ve Spike Jonze işbirliğiyle...
Edebiyatın harika çocuğu Dave Eggers'dan tüm haylazlara, yaramazlara ve yaramazlıklarından ilham alanlara bir başucu kitabı!
Kimi zaman tuhaf, kimi zaman karanlık ama mucizelerle dolu...
Dave Eggers'ın romanı da tıpkı çocukluk gibi.
The Independent

İçinde yaşadığı dünyaya sığmakta güçlük çeken, dünya karşısında kafası karışan ama onu keşfetme hevesi ve enerjisi hiç tükenmeyen, yaramaz bir çocuk: Max. 

Müthiş Dâhiden Hazin Bir Eser ve Ne Nedir kitaplarının on parmağında on marifet yazarı Dave Eggers bu defa sıra dışı bir çocuğun sıra dışı hikâyesini olanca içtenliği ile sayfalara döküyor. 

Maurice Sendak'ın, çevrildiği tüm dillerde toplamda 19 milyon okura ulaşan aykırı ve kült çocuk klasiği Where The Wild Things Are'dan uyarlanan roman, Eggers'dan çocukluk hayallerine ve dünya sancılarına bir saygı duruşu niteliğinde. Harekete geçmeye ve kendi yolunu çizmeye, bağırmak yerine ulumaya, söz dinlemektense 'hayır' diye haykırmaya ve en önemlisi, ne olursa olsun düşlerden kopmamaya yönelik bir güzelleme.Vahşi Şeyler'i ünlü yönetmen Spike Jonze ile birlikte senaryolaştırarak beyazperdeye de uyarlayan Eggers, kendi yaşantısından unsurlarla harmanladığı romanda tozpembe çocukluk hayallerini değil, olanca "vahşiliğiyle" çocukluğun inişli çıkışlı etaplarını ve düşlerin sınırsızlığını ortaya koyuyor. Max'in macerası, yediden yetmişe her yaşta okura ilham verecek denli yaratıcı ve eğlenceli. 

Kendi yolunu kendi çizenlerin, dünya tarafından ezilmektense dünyayı dize getirmeye yeltenenlerin Max'ten öğrenecek çok şeyi var!


Bu kitabı,yine bir çekilişten kazanmıştım.Özellikle ismi ve hakkında yazılanlar etkilemişti beni,şanslıda olunca elime geçer geçmez okudum,1 gün gibi bir süredede bitirdim.Kitap,fantastik edebiyat sevenlerin hoşlanacağı tarzda,hikayesi oldukça ilginç.Daha çok ''olağanüstü hayallere övgü''kitabı olarak adlandırılmış ki bence fazlasıyla hakediyor bu tanımı..Max,öyle şeyler hayal ediyor,öyle şeyler başarıyorki şaşıp kalıyorsunuz,içinizdeki yaramaz çocuğun hayalleri tamda..Böyle hayallere yol almak isterseniz,okumanız gerek derim..

Sevgiler..

Bol kitap'lı günler..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

1 yorum 1 mutluluk :)