Beylerbeyinden Yükselirken Hüzün- Zühal İzmirli


Zühal İzmirli
Neden Kitap Yayınları

Cumhuriyet Kadınıydı Müzeyyen..Faytonlar evin önünde durduğunda, amcası hemen atlayarak inebilmeleri için onlara elini uzattı.İşte, bundan sonra yeni eviniz burası dediğinde, Müzeyyen büyülenmiş gibiydi.Aman Allah'ım! Aman Allah'ım! diyordu sürekli. Beylerbeyi'nde güzel bir köşktü burası. Bahçeye hayran hayran bakıp;Ne kadar bakımlı bir bahçe, yerde bir tek kuru ot bile yok dedi. Kabartma çiçeklerle süslenmiş kurnalı mermer çeşmesi, tabak gibi beyaz nilüfer çiçeklerinin ve iki kuğunun zarafetle yüzdüğü fıskıyeli, beyaz mermerden oyma havuzun içinde süzülen kırmızı balıklar, yeni doğmuş yavrularıyla badi badi yürüyen kaz ailesi, kuş sesleri ve rengârenk çiçeklerin mis gibi kokuları karşısında adeta büyülenmişti;Elbette vardır herkesin anneannesi; her anneannenin de ayrı bir yaşam öyküsü diyerek ilk romanına başlayan Zühal İzmirli, hayatta ona en çok ilham veren kişinin yaşam öyküsünden esinlenerek bu romanı kurgulamış. Selânik'ten Beylerbeyi'ndeki bir köşke, oradan da Karabük ve Zonguldak'taki fabrika lojmanlarına kadar uzanan bir yaşam. İnişli çıkışlı, varlık ve yokluk arasında bin bir türlü mücadeleyle geçen, Türkiye'nin Cumhuriyet sonrası dönemine bir kadının gözüyle bakan bu öyküde, herkes kendi hayatından bir parça bulacak.''Bir anneanne hikayesi,kaç hikaye anlatır kendi hayatı dışında okuyucusuna?Mübadele günleri,yok olan Osmanlı,Cumhuriyet'in ilanı,aşk,aile ve çok daha fazlası..
Bu kitap,bir anneanne hikayesi dışında bir millet'in hikayesi..Her dönem birbirinden ayrı,her dönem yeni bir aydınlığa gebe..
Ve
mücadelesi bol bir hayat..

Düşündüğümden farklı idi ama okumaktan ve Müzeyyen'i tanımaktan ötürü çok mutluyum..Keşke her kadın onun gibi olabilse,dimdik..

İlginizi çekebilir..

Bol kitap'lı günler..

Sevgiler..


6 yorum:

 1. mübadele günlerine ait hikayeleri var ananemlerin de aslında videoya çekmek istiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne güzel olur çeksen canım,acı hatıralar ama bilinmesi gereken hatıralar..

   Sil
 2. Yasam hikayelerini seviyorum. Etkileyici bir roman. Tesekkur tavsiyene

  YanıtlaSil
 3. Okumuş ve beğenmiştim.Aynı yazardanBir kitap daha var.O daha güzeldi.
  Rodos dan Karşıyaka ya diye.
  Tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. göz atmayı düşünüyorum bende farklı kitaplarına,teşekkürler..

   Sil

1 yorum 1 mutluluk :)