90'lar Kitabı:Çocuk mu?Genç mi? Kadir Aydemir


394 sayfa
Arka Kapak

"Çocuk musun?"
"Artık kazık kadar oldun!"
"Bu yaşa geldin, hâlâ çocuk gibisin!"


Ah ne güzel şey bunları duymak. Demek ki şanslıyız ve doğru yoldayız, içimizdeki çocuk buralarda bir yerde...

Kadir Aydemir'in hazırladığı "80'lerde Çocuk Olmak" kitabının bir devamı olarak hazırlanan bu kitap yakın Türkiye tarihine ışık tutan bir kaynak kitap değil. Bir ansiklopedi değil. Bu, bizim kitabımız, bizim düşlerimiz ve yaşadıklarımız, yani çevrenizde gördüğünüz tüm üniversiteli/mezun ya da işsiz gençlerin, hayalleri yarım yamalak, 20'li 30'lu yaşlarda, orta yaşa yaklaşan insanların, kayıp kuşakların, hep çocuk kalanların kitabı... Bugünün insanının kitabı. 

111 yazar bir araya geldik ve dev bir "Yitik Ülke" projesi olan "90'lar Kitabı"nda buluştuk. 90'lar sinemasından TV kültürüne, sokaktaki hayattan toplumsal mücadeleye, dershane yıllarından üniversiteye giriş macerasına, solcu ağabeylerle tanışmaktan 1 Mayıs'lara, imam hatipte okumaktan ilk aşklara, 90'larda yaşamımızı etkileyen ünlü insanlara, müzik kültüründen giyim kuşama ve 90'ların ev yaşamına dek, neredeyse her konuda samimi bir dille "kendimizi" yazdık. Sahi, neydi bu 90'lar, 80'lerin ardından Türkiye ve bizler nasıl-neden böyle hızla değiştik? Bu renkli yılların akıllarda bıraktığı tüm sorular ve "dürüst" cevapları bu kitapta saklı kalacak... Çünkü her sayfada bizimle birlikte "sen de varsın"... 

"90'lar Kitabı"ndaki herkes yüzlerce konuya farklı bir gözle bakıyor. Herkes kendi 90'larını, mutluluğunu, hatıralarını ve acılarını yazdı. Kitap adeta "anı defterimiz" gibi bir şey oldu.

Elinizdeki kitap 90'lar için bir dönüş bileti. "90'lar Kitabı - Çocuk mu Genç mi?" adını verdiğimiz neşeli ve düşündürücü zaman yolculuğumuza davetlisiniz.

111 yazarlı "90'lar Kitabı - Çocuk mu Genç mi?"nin yazar kadrosu şöyle:

Kadir Aydemir, Ahmet Meriç Şenyüz, Ali Aydemir, Alper Turgut, Arzu Uzunali, Aslı Vuslateri, Aydın İleri, Aykut Küçükkaya, Ayşen Aksakal, Barış Güven, Başak Daşman, Başak Yener, Begüm Akıncı, Betül Kanbolat, Bihter Dinçel, Birsen Tarhan, Burcu Özefe, Burak Yağız Seçen, Buse Seda Yıldız, Bülent Çolak, Bülent Karslıoğlu, Caner Öztürk, Cem Kartal, Ceren Kurt, Ceyhan Usanmaz, Cihan Hatipoğlu, Cüneyt Asi Duru, Çiğdem Aldatmaz, Çiğdem Eren Kiziroğlu, Çisel Onat, Ece Erdoğuş, Ela Barlas, N. Elif Tanverdi, Emre Baransel, Emre Fidangül, Erdem Aksakal, Esma Yakut, Esra E. Karaosmanoğlu, Esra Tanrıbilir, Eylem Selin Mumcu, Ferhat Uludere, Gonca Vuslateri, Gökce İspi Turan, Gökhan Çınar, Göksel Bekmezci, Gülşah Elikbank, Güray Gürsel, Gürgen Öz, Hakan Bayhan, Hakan İşcen, Hale Ceylan Barlas, Hande Ortaç Aksoy, Handan Aybars, Hilal Ergenekon, Işıl Karpuzoğlu, İlknur Bektaş, Kadri Karahan, Kayra Keri Küpçü, Kerem Işık, Köksal Aras, Mehmet Erikli, Mehmet Ünver, Mehmet Yılmazer, Melissa Mey, Merve Pınar Şiranlı, Miraç Zeynep Özkartal, Murad Çobanoğlu, Murat Girgin, Mustafa Akar, Nazlı İlter, Nefin Huvaj, Neşe Açıker, Neşe Karataş, Nihal Konar Naş, Nihan Bora, Nilay Örnek, Nilgün Yokes Şimşek, Onat Bahadır, Onur Akbudak, Ömür Kurt, Özlem Özyurt, Özden Aydoğdu, Özge Mumcu, Özge Ç. Denizci, Özgür Özgülgün, Papyon Tayfun Türkkan, Rana Çepelioğlu, Sabri Kuşkonmaz, Sefa Çolak, Selcen Doğan, Selma Şiranlı, Serdar Çekinmez, Serdar Orçin, Serhat Filiz, Serhat Uçak, Serkan Türk, Sevil Aksu, Sevinç Erbulak, Sibel Tekyıldız, Suat Başkır, Şahin Özbay, Tanem Sivar, Tijen Bolulu Güler, Tolga Yenigün, Turgay Yılmaz, Yaprak Öz, Yeliz Aras, Yeşim Gökmen, Zerrin Soysal, Zeynep Altıok Akatlı, Zeynep Tüzün.90'lar kitabı gördüğümden beri okumak,incelemek istediğim,hakkındaki çeşitli yorumları okuyuncada almamazlık edemediğim bir kitap oldu..

111 farklı yazar'ın kendi 90'larını anlattığı bu kitap,hepimizin hatıralarından bir'er demet sunuyor sanki bize..Okudukça şaşıyor,aa onuda biliyorum,yada şu da vardı derken,geçmişe dönüp o günleri yaşıyor,sonra hikaye'nize kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz..

90'lar eğlenceli,karmaşık ve oldukça siyasi gözüküyor kitaba bakınca,ama hepsinin bizi var eden gerçeklikler olduğu muhakkak..Hayat gibi yani..Biraz hüzün,biraz karmaşa,biraz ne yapacağını bilmemezlik,belki biraz arada kalmak..İşte tamda 90'lar ruhu bu..

Ben herşeye rağmen yaşadığım o günleri seviyorum..Ve o günleri bana anımsatan bu kitab'ıda ayrı bir yere koyuyorum..

İyiki okumuş,iyiki o güzel günlerin tadını tekrar hissetmişim dimağ'ımda..

90'larda unutulmaz hatıraları olan herkesin okumasını öneririm.Kendinizden çok şeyler bulacaksınız eminim..

Bu arada bu güzel proje'yi hayata geçiren Kadir Aydemir'ide tebrik etmek gerek,kollektif kitap düşüncesi hoş,fakat zor..İşte Kadir bey,bu kitap'la zor'u başarmış.Farklı projeleride yolda,hatta bu proje'lerde yer almak isterseniz kendisi ile iletişime geçmeniz yeterli..

Yani sözün özü,

Bu kitap edinilmeli,bol bol okunmalı..

Bol kitap'lı günler..

Sevgiler..

Foto : İnstagram for gulinnozz 

12 yorum:

 1. Merakım artıyor :) şu an okuduğum ve sırada olan diğer kitabın arkasına hemen bu kitabı ekliyorum. Sağol canımm :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. rica ederim canım,umarım seversin sende..

   Sil
 2. Gülin'im hızına yetişemiyorum inan ki, her ne kadar yorum yazmaya, post yazmaya vakit bulmadan sevdiğim arkadaslara da bakmadan edemediğim son zamanlarda senin hızına yetişemiyorum..

  bence en kitap kurdundan daha kitap kurdu ödülünü sana vermemiz lazım:D çok özeniyorum arkadas yapma böyle şeyler :) çalışırken böyle yudum yudum içebiliniyor kitaplar sen kana kana içiyorsun aslında çok da güzel ediyorsun^^

  sevgiler canım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim nisacım..özenme sende yap diyorum o zaman :) bende boş vakit çok varya ondan :) sevgiler canım,özledim seni inan..

   Sil
 3. çok merak ettim bu kitabı mutlaka okumalıyım ama önce 80 lerde çocuk olmak onuda okumak istiyorum, tam bizim jenerasyonu anlatıyor gibi bu kitaplar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle canım 80'lerde çocuk olmayı almamıştım,başka bir yazardan okuyacağım ama o da listemde :)

   Sil
 4. Yanıtlar
  1. okuyarak merakını dindir derim canım o zaman :)

   Sil
 5. Tüm arkadaşlara iyi okumalar :) 80'ler ve 90'lar kitaplarımıza olan ilginiz ve desteğiniz için teşekkürler, sevgiler

  Kadir Aydemir
  www.kadiraydemir.com
  www.yitikulke.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkürler yorumunuz için..birçok arkadaşımında beğeneceğini umuyorum..sevgiler..

   Sil
 6. Listeye aldım, alınası ve okunası:)))

  YanıtlaSil

1 yorum 1 mutluluk :)